Drzwi zewnętrzne wykonane z tego tworzywa są szczególnie chętnie wybierane przez właścicieli domów o tradycyjnym stylu. Naturalny surowiec i widoczne usłojenie podnoszą walory estetyczne budynku, przez co wejście staje się jego prawdziwą wizytówką. Drewno przestaje być jednak wyłączną domeną budownictwa klasycznego i coraz częściej wybierane jest także do nowoczesnych mieszkań, w których dominuje minimalizm i stonowana kolorystyka. W takich przypadkach drewniane drzwi przełamują monochromatyczny charakter budynku i stanowią jego ciekawy wyróżnik.
Drewno to jednak nie tylko wyjątkowa estetyka, ale i doskonała izolacyjność, o której często zapominamy. Istotną cechą drewnianych drzwi wejściowych jest wysoka ochrona cieplna. Niski współczynnik U, określający przenikalność cieplną, pozwoli ochronić przedsionek przed wychładzaniem.
Do licznych atutów drzwi drewnianych zaliczyć należy także wysoki poziom izolacyjności akustycznej. Jest to aspekt szczególnie istotny w przypadku budynków usytuowanych w bliskim sąsiedztwie ruchliwej drogi.